Opiekunka osób starszych to bardzo odpowiedzialne zajęcie. Liczy się zaangażowanie, zorganizowanie, sumienność. Poza tymi cechami Senior i jego rodzina coraz częściej stawiają na umiejętności interpersonalne przyszłej Opiekunki.
Jakich umiejętności miękkich potrzebujesz
Praca Opiekunki wiąże się często z całodobowym mieszkaniem z Seniorem pod jednym dachem. Mogą się pojawić sytuacje, w których trzeba będzie coś wyjaśnić, za coś przeprosić lub czemuś asertywnie odmówić.
Dlatego właśnie Opiekunka osób starszych powinna mieć takie zdolności społeczne, które rozwiną i utrzymają pozytywne relacje z Seniorem.
Psychika ludzka jest materią delikatną, z tego powodu warto rozwijać swoje zdolności na takich płaszczyznach, jak:
- komunikacja,
- budowanie relacji,
- aktywne słuchanie,
- rozwiązywanie problemów,
- współpraca z innymi,
- motywowanie innych,
- zdolności negocjacyjne,
- asertywność.
Opiekunka – kluczem do zaufania jest właściwa komunikacja
Komunikacja to słowo, w języku łacińskim oznacza rozmowę, łączność, wymianę.
Pamiętaj, że nawet jeśli będziesz mówić jasno, klarownie i powoli, to Senior może Cię inaczej zrozumieć. Powodem takiej sytuacji mogą być: stan zdrowia lub różne dystraktory (głośna muzyka, ruch uliczny, zwierzę domowe). Zadbaj wówczas, aby nic nie zakłócało Twojej rozmowy z podopiecznym, pamiętaj o opanowaniu i cierpliwości. Im więcej rozmawiasz z Seniorem, tym mocniejsza tworzy się między Wami więź i zaufanie. Będziesz potrzebować zaufania Seniora, bo po prostu uczyni Twoją pracę łatwiejszą.
Zawsze chodzi o przekaz konkretnej informacji (komunikatu) i zdolność do jej odbioru i rozumienia. Zawsze mamy i nadawcę, i odbiorcę. I zawsze mamy wymianę energii. Dbaj o to, by sprzyjała i Tobie, i Seniorowi.
Opiekunka i rozwiązywanie problemów – ważna umiejętność
Chyba nie ma osoby, która w swoim życiu nie napotkałaby przeszkód, czy trudności. Umiejętność ich rozwiązywania jest niezmiernie ważna, ponieważ wpływa na naszą odporność psychiczną, relacje z innymi ludźmi, czy też na osiąganie sukcesów.
jak reagujesz na sytuacje trudne? Stawiasz im czoła, czy masz ochotę uciec? Pamiętaj, że nawet jeśli wybierasz często drugą opcję, to zawsze masz wpływ na sposób, w jaki reagujesz i jak sobie radzisz z przeszkodami.
Gdy rozpoczynasz pobyt na szteli zadbaj o to, aby w jednym miejscu mieć:
- numery telefonów do ważnych osób, instytucji,
- dokumenty własne,
- dokumenty Seniora (np. listę leków, wyniki badania grupy krwi, listę kontaktów do osób bliskich).
Na szteli może się zdarzyć wiele nieoczekiwanych sytuacji (np. pogorszenie stanu zdrowia Seniora, stresujące rozmowy z rodziną Seniora). Pamiętaj, że jako Opiekunka Herznet24 nie jesteś sama. Zawsze możesz się z nami skontaktować.
Jak zatem poradzić sobie z trudnościami? Po prostu potraktuj trudność jako wyzwanie i …zaufaj sobie!
Możesz też skorzystać ze znanych sposobów na rozwiązywanie problemów:
- jeśli sytuacja trudna wywołuje w Tobie negatywne emocje, postaraj się uspokoić (decyzje podejmuj przy możliwie neutralnych emocjach),
- ustal, z jaką trudnością masz do czynienia (jeśli to ustalisz, to łatwiej Ci będzie ją rozwiązać),
- poszukaj możliwych przyczyn tej sytuacji,
- zaproponuj rozwiązania,
- ustal rezultat, jaki ma przynieść Twoje rozwiązanie,
- zastanów się, jaki jest Twój zakres odpowiedzialności (za co Ty odpowiadasz, a kto jeszcze może Ci pomóc, z kim jeszcze możesz współpracować?),
- określ termin i zakres odpowiedzialności (efekt musi być natychmiast, czy możesz poczekać?).
Jak skutecznie motywować
Ludziom w każdym wieku towarzyszy poczucie, że chcą coś zrobić, mają jakiś cel. Psychologia ujmuje ten stan jako zespół wielu czynników, które wpływają na pobudzenie do podejmowania działania.
Musisz wiedzieć, że są dwa rodzaje motywacji: zewnętrzna i wewnętrzna. Najprościej, jeśli zapamiętasz, że zewnętrzna to np. system nagród i kar. Z kolei wewnętrzna wynika z osobistych potrzeb, dążeń, upodobań. Opiera się na pasji i chęci samorealizacji oraz wiąże się ze satysfakcją z wykonywanych działań.
Każdy człowiek ma swoje własne, wewnętrzne czynniki, które motywują go do działania. Gdy lepiej poznasz Seniora, będziesz z dużym prawdopodobieństwem wiedzieć, co go motywuje. Może dzięki temu łatwiej przyjmie leki, zechce wyjść na spacer, czy z chęcią spełni Twoją prośbę?
Oczywiście procesowi motywacji sprzyja dobra kondycja psychofizyczna podopiecznego. Nie zawsze będziesz w stanie pobudzić motywację Seniora. Ale możesz próbować! To rozwojowe doświadczenie. Na pewno potrafisz zadbać o przyjazną atmosferę i dobre relacje z Seniorem. I sprawić, że poczuje się wysłuchany, zrozumiany (a nie przekonywany do czyjejś racji).
Jak możesz rozwijać umiejętności społeczne
Przede wszystkim zacznij od podstaw. Rozmawiaj. Po prostu. Rozmawiaj z rodziną, przyjacielem, Panią w sklepie, lekarzem w przychodni. I słuchaj, aktywnie słuchaj.
Sięgnij po autorefleksję. Obserwuj siebie i swoje reakcje podczas rozmowy z innymi ludźmi. czy ich słuchasz? Czy może w głowie masz już odpowiedź na pytanie, które jeszcze nie padło? Co cenią w Tobie inni? Co (w kontekście relacji z innymi) jest Twoją mocną stroną.
Wiele inspiracji i praktycznych porad znajdziesz w kursach rozwijania umiejętności interpersonalnych. Lub w książkach, na przykład:
- „Słuchaj! sztuka skutecznej komunikacji” Dale’a Carnegie,
- „Jak mówić by nas słuchano. Psychologia pozytywnej komunikacji” Iwony Majewskiej-Opiełki
- „Mówmy do siebie jak ludzie. „Komunikacyjny detoks” Ewy Błaszczak.
Praktykuj pozytywne nastawienie i podejście do trudnych sytuacji (w sferze prywatnej i zawodowej). Wczuwaj się w emocje innych, ale pamiętaj, aby zadbać o swój komfort. Pomoże Ci w tym asertywność.
Jeśli czujesz, że praca Opiekunki osób starszych w Niemczech jest dla Ciebie, to zajrzyj na Herznet24.
Z nami znajdziesz bezpieczną pracę, dzięki której zrealizujesz swoje plany!