Opiekunka osób starszych: prawidłowe parametry zdrowia u Seniorów

Niemcy Praca Niemcy Opiekunka osoby starszej herznet24

Jednym z najważniejszych zadań w pracy jako Opiekunka osób starszych jest zadbać o dobre samopoczucie Seniora. Na stan zdrowia osób w podeszłym wieku wpływa wiele czynników. Zarówno natury fizycznej, jak i psychicznej. Tym artykułem chcemy uświadomić, jak bardzo istotne jest, abyś obserwowała zmianę zachowania u swojego Podopiecznego. Dlaczego?

Ponieważ może ona wynikać ze wzrostu lub spadku ciśnienia, czy też częstotliwości pulsu. Poznaj z nami prawidłowe parametry u osób starszych. 

Opieka nad Seniorem a Twoje kompetencje miękkie

Pewnie już wiesz, że jeśli pracujesz jako Opiekunka osoby starszej w Niemczech, to nie możesz wykonywać czynności medycznych

W praktyce oznacza to, że tylko pielęgniarka (Pflegedienst) może przeprowadzić specjalistyczne zabiegi (np.: pobrać krew, zmienić opatrunek). 

Niestety, w praktyce wielu Seniorów okazuje niechęć do wizyt lekarskich, pielęgniarskich, czy nawet do przyjmowania leków. Dzieje się tak dlatego, że proces starzenia powoduje pewne trwałe zmiany w mózgu. W takiej sytuacji niezbędne okażą się Twoje kompetencje: cierpliwość, empatia, motywowanie i skuteczna komunikacja z Seniorem. Jako Opiekunka osoby starszej będziesz jednocześnie: okazywać zrozumienie dla potrzeb Seniora i motywować go do wyrażenia zgody na badanie, zmianę opatrunku). Ten wachlarz kompetencji miękkich przyda Ci się w zasadzie codziennie.

Opiekunka regularnie sprawdza wyniki badań Seniora

Nieprawidłowe parametry u Seniora mogą powodować liczne problemy zdrowotne. Dlatego zachęcamy Cię, abyś wprowadziła zasadę regularnego sprawdzania wyników. Te informacje pozwolą lekarzowi nie tylko lepiej dostosować dawki przyjmowanych leków, ale również będą dla niego niezwykle użyteczne.

Mogą na przykład być oznaką takich schorzeń, jak:

  • niedociśnienie lub nadciśnienie,
  • wahania ciśnienia,
  • choroby układu krążenia,
  • tachykardię (częstoskurcz) – powyżej 100 uderzeń na minutę,
  • bradykardię (zbyt niski puls) – poniżej 60 uderzeń na minutę. 

Senior i prawidłowe parametry pulsu i ciśnienia

Przede wszystkim zwróć uwagę na postawę ciała i zachowanie Podopiecznego. Zanim przeprowadzisz badanie ciśnienia lub pulsu porozmawiaj o nim z Seniorem. Wyjaśnij Podopiecznemu, aby podczas badania się nie ruszał, ponieważ nawet najmniejszy ruch czy rozmowa mogą zaburzyć wyniki.

Puls (inaczej tętno) to potoczna nazwa dla częstotliwości uderzeń serca w ciągu minuty. Badanie pulsu przeprowadź po odpoczynku, albo rano, tuż po przebudzeniu,

Takie powinny być prawidłowe parametry u osób starszych (powyżej 60 roku życia):

  • ciśnienie krwi: u osób powyżej 60  roku życia ciśnienie tętnicze krwi powinno wynosić około 134/87 mm Hg.  Powyżej 65 lat norma utrzymuje się na poziomie 135/88 mm Hg. Natomiast powyżej 80 roku życia, jako prawidłowe ciśnienie uznaje się też to na poziomie do 140/90 mm Hg. 
  • puls: 60 do 70 uderzeń na minutę 

Dbaj o swojego Podopiecznego. Najlepsza Opiekunka to przecież Ty! Poza prawidłowymi parametrami zadbaj o minimalizację poziomu stresu Seniora. a także o aktywność ruchową Podopiecznego. Bo, jak mówi stare przysłowie: „W zdrowym ciele, zdrowy duch!”.

Jeśli czujesz, że praca Opiekunki osób starszych w Niemczech jest dla Ciebie, to zajrzyj na Herznet24.

Z nami znajdziesz bezpieczną pracę, dzięki której zrealizujesz swoje plany!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij post w Social Media

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami

Zostaw nam swojego maila

Chcesz współpracować z nami?

Zapraszamy do kontaktu

Scroll to Top