Pn - Pt: 8:00 - 16:00

Opiekunka osób starszych. Prawa i obowiązki

opieka, praca Niemcy, Opiekunka, Senior, Opieka nad Seniorem

Opiekunka osób starszych to praca, która należy do tych bardziej wymagających. Mimo to nadal zyskuje na popularności. Dlaczego? Przede wszystkim z powodu wysokich zarobków, elastycznych terminów zleceń, a także z uwagi na dużą satysfakcję, jaką daje. A satysfakcja będzie tym większa, im lepsze do niej przygotowanie. Poznaj swoje prawa i obowiązki, jeśli zdecydujesz się na pracę w opiece.

O co warto zadbać przed wyjazdem

Zakres praw i obowiązków w pracy jako Opiekunka osób starszych w Niemczech ustal jeszcze przed wyjazdem. Na początku zapytaj w swojej agencji pracy, jaki będzie zakres Twoich zadań.

Jakiekolwiek zmiany zgłoś do swojego koordynatora w Polsce.

Pamiętaj, że obowiązek to czynność, która jest niezbędna do wykonania. Z kolei z praw, jakie Ci przysługują możesz (ale nie musisz) skorzystać. Są obligatoryjne.

Opiekunka i jej obowiązki w opiece nad Seniorem w Niemczech

Uporządkujemy teraz obowiązki. Można je podzielić na dwie kategorie:

 • obowiązki związane z opieką nad osobą starszą:
  • Pomoc w utrzymywaniu higieny seniora: Asystowanie w codziennych czynnościach takich jak kąpiel, mycie zębów, korzystanie z toalety. To kluczowe dla zachowania zdrowia i godności seniora.
  • Przygotowanie posiłków: Dostosowanie diety do potrzeb zdrowotnych seniora, przygotowanie zdrowych i zbilansowanych posiłków, które pomagają w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia.
  • Pielęgnacja skóry, włosów czy paznokci: Regularne dbanie o wygląd i higienę osobistą, co nie tylko wpływa na samopoczucie, ale również zapobiega infekcjom i innym problemom skórnym.
  • Pomoc przy poruszaniu się, asekuracja: Wsparcie przy chodzeniu, przemieszczaniu się po domu lub poza nim, asekuracja, by zapobiegać upadkom i kontuzjom.
  • Wspólne spędzanie czasu: Organizacja aktywności, które dostarczają rozrywki, stymulacji mentalnej oraz pomagają w utrzymaniu społecznych kontaktów seniora.
  • Pilnowanie istotnych dla seniora terminów: Zarządzanie kalendarzem, przypominanie o ważnych spotkaniach, w tym wizytach lekarskich, co jest kluczowe dla monitorowania i utrzymania zdrowia.
 • czynności domowe:
  • Sprzątanie pomieszczeń, w których przebywa opiekunka i podopieczny: Utrzymywanie czystości i porządku w domu, co jest istotne nie tylko dla komfortu, ale również zdrowia seniora.
  • Opłacanie rachunków: Zarządzanie finansami seniora, w tym terminowe opłacanie rachunków, co zapewnia spokój ducha i bezpieczeństwo finansowe.
  • zakupy Kupowanie artykułów potrzebnych w domu i dla seniora, w tym leków, produktów spożywczych i innych niezbędnych rzeczy.

Kluczem do efektywnej opieki jest nie tylko wykonywanie tych obowiązków, ale również regularne komunikowanie się z rodziną seniora oraz innymi opiekunami, by wszystkie potrzeby były zaspokajane, a opieka była na najwyższym poziomie. Organizacja i uporządkowanie tych obowiązków pomagają w utrzymaniu zdrowego i bezpiecznego środowiska dla osób starszych.

Im dokładniej ustalisz, jakie obowiązki niesie ze sobą posada Opiekunki osób starszych, tym korzystniej dla Ciebie. Lista obowiązków jest praktyczna, warto ją mieć pod ręką. I, o ile łatwo zapamiętać czynności domowe, tak już trudniej wszystkie te związane z opieką nad Seniorem. A musisz wiedzieć, że jako Opiekunka osoby starszej nie możesz wykonywać wielu czynności przy Seniorze. Pisaliśmy o tym w tym artykule.

Opiekunka i jej prawa w opiece nad Seniorem w Niemczech

Praca jako Opiekunka osób starszych najczęściej wiążę się z mieszkaniem pod jednym dachem z Podopiecznym. Łatwo wtedy o zatarcie granicy pomiędzy pracą a odpoczynkiem. A ten Ci się jak najbardziej należy, nie możesz być przecież dyspozycyjna 24 godziny na dobę. 

W praktyce Opiekunka ma wolne po obiedzie. Wtedy zazwyczaj Senior odpoczywa lub śpi.

Twoim prawem jako Opiekunki jest również prawo do odmowy wykonania wszelkich czynności traktowanych jako medyczne. Również sprzątanie pomieszczeń, z których na co dzień nie korzystasz np.: piwnicy, strychu, garażu itp., nie należy do Twoich obowiązków.

Musisz wiedzieć, że przysługuje Ci prawo do prywatności, którą Klient musi uszanować. W tym kontekście masz prawo do tego, aby:

 • posiadać własne produkty spożywcze,
 • otrzymać od klienta niezbędne środki, dzięki którym wykonasz swoje obowiązki (np. pielęgnacja skóry Seniora, czynności higieniczne, zakupy).

Jako Opiekunka osoby starszej masz prawo do kontaktu z agencją i rodziną. 

Praca w opiece powinna opierać się na wzajemnym szacunku, zaufaniu i życzliwości. W Herznet24 właśnie taką filozofię współpracy wyznajemy. Pracuj z nami jako Opiekunka osoby starszej!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij post w Social Media

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami

Zostaw nam swojego maila

Chcesz współpracować z nami?

Zapraszamy do kontaktu

Scroll to Top