Opiekunka osób starszych. Prawa i obowiązki

opieka, praca Niemcy, Opiekunka, Senior, Opieka nad Seniorem

Opiekunka osób starszych to praca, która należy do tych bardziej wymagających. Mimo to nadal zyskuje na popularności. Dlaczego? Przede wszystkim z powodu wysokich zarobków, elastycznych terminów zleceń, a także z uwagi na dużą satysfakcję, jaką daje. A satysfakcja będzie tym większa, im lepsze do niej przygotowanie. Poznaj swoje prawa i obowiązki, jeśli zdecydujesz się na pracę w opiece.

O co warto zadbać przed wyjazdem

Zakres praw i obowiązków w pracy jako Opiekunka osób starszych w Niemczech ustal jeszcze przed wyjazdem. Na początku zapytaj w swojej agencji pracy, jaki będzie zakres Twoich zadań.

Jakiekolwiek zmiany zgłoś do swojego koordynatora w Polsce.

Pamiętaj, że obowiązek to czynność, która jest niezbędna do wykonania. Z kolei z praw, jakie Ci przysługują możesz (ale nie musisz) skorzystać. Są obligatoryjne.

Opiekunka i jej obowiązki w opiece nad Seniorem w Niemczech

Uporządkujemy teraz obowiązki. Można je podzielić na dwie kategorie:

 • obowiązki związane z opieką nad osobą starszą:
  • pomoc w utrzymywaniu higieny seniora,
  • przygotowanie posiłków,
  • pielęgnacja skóry, włosów czy paznokci,
  • pomoc przy poruszaniu się, asekuracja,
  • wspólne spędzanie czasu,
  • pilnowanie istotnych dla Seniora terminów ( np. wizyt lekarskich),
 • czynności domowe:
  • sprzątanie pomieszczeń, w których przebywa Opiekunka i podopieczny, 
  • opłacanie rachunków,
  • zakupy. 

Im dokładniej ustalisz, jakie obowiązki niesie ze sobą posada Opiekunki osób starszych, tym korzystniej dla Ciebie. Lista obowiązków jest praktyczna, warto ją mieć pod ręką. I, o ile łatwo zapamiętać czynności domowe, tak już trudniej wszystkie te związane z opieką nad Seniorem. A musisz wiedzieć, że jako Opiekunka osoby starszej nie możesz wykonywać wielu czynności przy Seniorze. Pisaliśmy o tym w tym artykule.

Opiekunka i jej prawa w opiece nad Seniorem w Niemczech

Praca jako Opiekunka osób starszych najczęściej wiążę się z mieszkaniem pod jednym dachem z Podopiecznym. Łatwo wtedy o zatarcie granicy pomiędzy pracą a odpoczynkiem. A ten Ci się jak najbardziej należy, nie możesz być przecież dyspozycyjna 24 godziny na dobę. 

W praktyce Opiekunka ma wolne po obiedzie. Wtedy zazwyczaj Senior odpoczywa lub śpi.

Twoim prawem jako Opiekunki jest również prawo do odmowy wykonania wszelkich czynności traktowanych jako medyczne. Również sprzątanie pomieszczeń, z których na co dzień nie korzystasz np.: piwnicy, strychu, garażu itp., nie należy do Twoich obowiązków.

Musisz wiedzieć, że przysługuje Ci prawo do prywatności, którą Klient musi uszanować. W tym kontekście masz prawo do tego, aby:

 • posiadać własne produkty spożywcze,
 • otrzymać od klienta niezbędne środki, dzięki którym wykonasz swoje obowiązki (np. pielęgnacja skóry Seniora, czynności higieniczne, zakupy).

Jako Opiekunka osoby starszej masz prawo do kontaktu z agencją i rodziną. 

Praca w opiece powinna opierać się na wzajemnym szacunku, zaufaniu i życzliwości. W Herznet24 właśnie taką filozofię współpracy wyznajemy. Pracuj z nami jako Opiekunka osoby starszej!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij post w Social Media

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami

Zostaw nam swojego maila

Chcesz współpracować z nami?

Zapraszamy do kontaktu

Scroll to Top