Pn - Pt: 8:00 - 16:00

Opiekun w roli terapeuty — stosowanie ergoterapii w życiu codziennym seniora

Ergoterapia Opieka24

Współczesne opiekunki osób starszych, oprócz standardowej opieki, często pełnią również role terapeutów. Aby jak najlepiej pomóc pacjentom, stosuje się różne formy terapii. Jedną z najpopularniejszych metod rehabilitacji jest ergoterapia. Jest ona szczególnie skuteczna w poprawie sprawności ruchowej i intelektualnej. Czym zatem jest i jak ją stosować?

Czym jest ergoterapia?

Ergoterapia łączy w sobie psychoterapię z tradycyjną rehabilitacją. W jej zakres wchodzą głównie zajęcia ruchowe i rekreacyjne. Ten rodzaj terapii można prowadzić indywidualnie lub w grupie. Głównym celem ergoterapii jest poprawa stanu zdrowia osoby starszej dzięki stosowaniu zróżnicowanych prac i ćwiczeń wpływających na umysł i ciało pacjenta. Regularnie stosowanie wspiera samodzielność oraz samowystarczalność osób starszych.

Jak stosować ergoterapię?

Osoby starsze często mają problem z wykonaniem najprostszych czynności takich jak ubranie się czy przygotowanie posiłku. W aktywizacji podopiecznych pomóc może właśnie ergoterapia. Stosując ją należy pamiętać, że to pacjent ma wykonywać zadania po to, by mógł wrócić do samodzielnego funkcjonowania. Opiekunka nie powinna wyręczać podopiecznego, natomiast wsparcie jest jak najbardziej wskazane. Ergoterapia łączy w sobie wiele elementów terapeutycznych. Wybierając odpowiednią metodę, powinno wziąć się pod uwagę takie czynniki jak:

  • powtarzalność ćwiczeń;
  • przeplatanie czynności umysłowych i fizycznych;
  • poziom trudności dostosowany pod osobę starszą.

Metody ergoterapii

Ergoterapia wyróżnia się dużą swobodą pod względem organizacji zajęć i dobieraniu technik. Najczęściej łączy się metody manualne, rekreacyjne i artystyczne. Powinno się również wziąć pod uwagę zainteresowania podopiecznych i je rozwijać.

Metody manualne

Zajęcia manualne służą najczęściej jako element aktywizacji zawodowej. Stosuje się tu takie techniki jak stolarstwo, ceramika, szycie, cerowanie, ogrodnictwo, a także naukę pracy przy komputerze. Praca manualna polegać również może na zabawie z papierem.

Metody rekreacyjne

Ważnym elementem ergoterapii jest wykonywanie czynności poprawiających aktywność społeczną oraz takich, które będą w stanie wzmocnić relacje. Warto stosować takie czynności jak wspólne gry, taniec, gimnastyka czy gra na instrumentach.

Metody wykonywania czynności

Stosowanie ergoterapii może polegać również na wspólnym wykonywaniu podstawowych czynności życiowych. Najczęściej wykonuje się ćwiczenia, które opierają się na gotowaniu, robieniu porządków, a także spacerach czy robieniu zakupów.

Opiekuni odgrywają bardzo ważną rolę w pozytywnym oddziaływaniu ergoterapii. To dzięki ich wsparciu podopieczni są w stanie zintegrować się z otaczającym światem, a także poczuć się lepiej fizycznie oraz psychicznie.

Kobieta zdjęcie utworzone przez freepik – pl.freepik.com

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij post w Social Media

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami

Zostaw nam swojego maila

Chcesz współpracować z nami?

Zapraszamy do kontaktu

Scroll to Top