Pn - Pt: 8:00 - 16:00

Nowa sytuacja — czyli jak przygotować się na przyjazd nowej opiekunki?

Nowa sytuacja

Podeszły wiek związany jest z wieloma zmianami, na które nie każdy jest gotowy. Czasem, w związku z chorobami czy z innych względów, do pomocy osobom starszym zatrudniania jest nowa opiekunka. Pełni ona bardzo ważną funkcję w życiu seniora, ale i całej rodziny podopiecznego. Pomimo dużej zmiany w życiu wcale nie musi ona oznaczać przejścia na gorsze. Co musi zrobić osoba starsza lub rodzina, chcąc zatrudnić opiekunkę i jak się przygotować na jej przyjazd?

Zadbaj o przekazanie wszystkich informacji

Jedną z najważniejszych spraw, które należy rozwiązać już na samym początku, jest ustalenie najistotniejszych informacji. Warto zapoznać opiekunkę z rodziną i najważniejszymi osobami, aby ułatwić opiekunce pracę. Pozwoli to również w lepszy sposób rozwiązać jakiekolwiek problemy. Bardzo istotną kwestią jest ustalenie na samym początku zakresu obowiązków, oczekiwań oraz wysłuchanie potrzeb opiekunki. Należy uwzględnić jej czas wolny i ustalić szczegóły, jak będzie przebiegała opieka w czasie jej przerwy.

W przypadku gdy osobą starszą zajmowała się już wcześniej opiekunka, bardzo istotne jest przekazanie szczegółów między innymi takich jak:

  • stan zdrowia;
  • kondycja psychiczna i fizyczna;
  • zalecenia lekarskie i dietetyczne;
  • zainteresowania i ulubione czynności, programy telewizyjne, gazety itp.;
  • przyzwyczajenia;
  • to, czego się nie lubi.

Kolejną niezwykle istotną kwestią jest ustalenie na samym początku formy rozliczeń za zrobione zakupy. To klient musi kontrolować wydawane przez opiekunkę pieniądze i to on ustala domowy budżet. Z tego powodu poprawnie prowadzona kontrola pozwoli uniknąć jakichkolwiek problemów w kwestii finansowej. Ważną wskazówką dla opiekunki osób starszych może być również wskazanie ulubionych pobliskich punktów takich jak apteka czy sklep.

Przystosuj dom

Opiekunki osób starszych, pomimo ciągłego przebywania z podopiecznym, także potrzebują czasu wolnego. Warto zawczasu przygotować pokój dla opiekunki. Oprócz kwestii estetycznych należy pamiętać o zamontowaniu internetu w domu bądź umożliwienie postawienia mobilnych modemów. Nie powinno się również zabraniać dostępu do wszelakich urządzeń elektronicznych i sprzętu domowego. Opiekunka powinna mieć możliwość swobodnego korzystania z telewizora, telefonu stacjonarnego, pralki czy robotów kuchennych jak blendery i miksery. Sprawi to, że opiekunka będzie w stanie lepiej wykonywać swoją pracę, a także zapewni jej to komfort pobytu. 

Przyjazd nowej opiekunki często związany jest z wieloma zmianami organizacyjnymi w domu. Mimo wszystko jest to opłacalny proces, ponieważ dzięki temu osoby starsze zyskują jednocześnie opiekę i towarzystwo. Zadbanie o komfort seniora oraz opiekunki nie tylko ułatwia jej pracę, ale również stawia klienta w jak najlepszym świetle, co z pewnością zaowocuje w przyszłości.

Drewno zdjęcie utworzone przez vanitjan – pl.freepik.com

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij post w Social Media

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami

Zostaw nam swojego maila

Chcesz współpracować z nami?

Zapraszamy do kontaktu

Scroll to Top