Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest ważnym świętem dla wszystkich chrześcijan. Ma ono charakter duchowy i wiąże się z nim kilka obrzędów. Jednak nie wszystkie regiony Niemiec obchodzą je w postaci dnia wolnego od pracy. Jakie są zwyczaje panujące w Niemczech? Które regiony Niemiec obchodzą Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny?
Wniebowzięcie Najświetniejszej Maryi Panny obchodzone jest od VII wieku. Ustanowił je papież Pius XII 1950 r. Od tego czasu jest to jedno z najważniejszych świąt maryjnych w całym roku kościelnym.
W niektórych regionach Niemiec 15.08 jest dniem wolnym od pracy. W Bawarii wyznacznik stanowi ilość obywateli katolickich oparta na informacjach z Krajowego Urzędu Statystycznego. Jedynym krajem związkowym, gdzie święto to jest obchodzone na całym jego obszarze, jest Saara. W Augsburgu i Monachium święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest świętem państwowym. Sklepy tego dnia są zamknięte. Także środkowa Frankonia liczy około 40 parafii katolickich.
15.08 rozbrzmiewają kościelne dzwony zwiastując msze święte. W wielu kościołach mówi się, że są to tzw. „msze papieskie”. Mogą one być odprawiane jedynie przez wyższych dostojników kościelnych, zazwyczaj opatów bądź biskupów.
W dzień poprzedzający Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny kobiety tworzą bukiety zawierające 7 ziół. Są to m.in.: rumianek, szałwia, piołun, dziurawiec, dziewanna, arnika i babka lancetowa. Nie bez powodu jest tu zawarta cyfra 7. Ma ona bowiem przynosić szczęście oraz symbolizować szacunek dla boskiego dzieła stworzenia. Tak przygotowane bukiety są święcone w kościele przez proboszcza, a potem zawieszane w domach do wyschnięcia. Zwyczaj ten ma chronić domowników przed chorobami i nieszczęściami.
Wraz z Maria Himmelfahrt rozpoczyna się okres 30 dni. W tym czasie odbywają się procesje maryjne. Od tego dnia wierni przybywają do sanktuariów maryjnych oraz uczestniczą w nabożeństwach ku czci Matki Boskiej.
W południowych regionach Niemiec po nabożeństwach ku czci Święta Najświetniejszej Maryi panny mają miejsce rozmaite procesje. Największa z nich liczy kilkanaście tysięcy osób Jest ona organizowana w ośrodku pielgrzymkowym Maria Vesperbild w Bawarii.
Równie imponującym wydarzeniem jest wieczorna procesja wodna statków po jeziorze Bodeńskim. Liczy ona kilka tysięcy wiernych na sześciu statkach przystrojonych kwiatami. W trakcie odmawiana jest modlitwa różańcowa oraz kazanie. Końcowym etapem takiej procesji jest błogosławieństwo ziół oraz spektakularny pokaz sztucznych ogni ku czci Najświętszej Maryi Panny.
*Zdjęcie <a href=’https://pl.freepik.com/zdjecia/tlo’>Tło zdjęcie utworzone przez bearfotos – pl.freepik.com</a>