Niejednokrotnie wspominaliśmy, że niemieckie tradycje bożonarodzeniowe różnią się od zwyczajów obchodzonych w Polsce. Opiekunki, które zdecydują się na pracę w Niemczech w trakcie Świąt Bożego Narodzenia, powinny przygotować się na inne tradycje panujące przy niemieckim stole. Jedną z największych różnic są potrawy serwowane podczas tego wyjątkowego, rodzinnego czasu. Poznajcie, jak wygląda niemiecki stół bożonarodzeniowy i dania, których nie może zabraknąć w trakcie Świąt Bożego Narodzenia!
Niemiecki stół bożonarodzeniowy
Święta Bożego Narodzenia to piękny czas, który w zależności od kraju, a nawet od regionu znacząco różni się zwyczajami. Niemiecka Wigilia, w przeciwieństwie do polskich zwyczajów, składa się z prostych dań a jednocześnie smacznych. Zgodnie z tradycją, kolację wigilijną spożywa się dopiero po przyjściu z kościoła, a prawdziwa świąteczna uczta ma miejsce w Pierwszy Dzień Świąt.
Kiełbaski i sałatka ziemniaczana
Prostota wigilijnego stołu to jedna z najważniejszych niemieckich tradycji. W ten dzień wśród Niemców dominują dwie główne potrawy: tradycyjne, pieczone kiełbaski oraz Kartoffelsalat. Warto również zaznaczyć, że Niemcy w przeciwieństwie do Polaków, nie spożywają w tym czasie tak lubianego przez nas karpia.
Niemiecki stół bożonarodzeniowy — drób i słodycze
Świąteczne posiłki w Niemczech to prawdziwa uczta rodzinna. Najważniejszym posiłkiem w trakcie Bożego Narodzenia jest rodzinny obiad podawany Pierwszego Dnia Świąt. Niemcy przykładają uwagę do każdego szczegółu, aby potrawy tego dnia były perfekcyjnie zrobioneTradycyjnie, głównym daniem serwowanym 25 grudnia jest pieczona gęś lub kaczka. Gęś zazwyczaj przyprawia się mieszanką aromatycznych ziół, co nadaje mięsu wyjątkowy, świąteczny smak. Kaczka faszerowana jest natomiast kasztanami i jabłkami, co dodaje słodkawego akcentu do jej intensywnego smaku. Oba te dania są symbolem niemieckich tradycji kulinarnych podczas świąt.
Dodatki do głównych dań
Do tych wyśmienitych dań mięsnych, Niemcy podają zazwyczaj ziemniaki – gotowane lub pieczone, które idealnie komponują się z głębią smaków mięs. Nieodłącznym dodatkiem jest także czerwona kapusta, która swoją lekko kwaskowatą nutą doskonale równoważy słodycz i bogactwo mięsnych potraw. Całość zazwyczaj polewa się bogatym sosem, często przygotowanym na bazie soku z pieczeni, co potęguje smak całego posiłku.
Na świątecznym stole nie może również zabraknąć słodyczy. W trakcie Świąt Niemcy uwielbiają jeść:
- strucle z rodzynkami ,znanego jako Weihnachtsstollen. To ciasto drożdżowe, wzbogacone o suszone owoce i orzechy, często obsypane cukrem pudrem, jest jednym z symboli niemieckiego Bożego Narodzenia.
- ciasteczka wyciskane (Spritzgebäck), które charakteryzuje delikatne, masłowe ciasto przyciskane przez maszynkę do formowania charakterystycznych kształtów.
- pierniczki (Lebkuchen), z ich bogatym korzennym aromatem, również są nieodzownym elementem świątecznego stołu.
Na zakończenie, szczególnie dzieciom, na wigilijnym stole nie może również zabraknąć uwielbianych przez dzieci marcepanowych ciasteczek (Bäumchen, Sterne und Glocken), które są nie tylko pyszne, ale również stanowią piękną dekorację świątecznego stołu.
Świąteczne posiłki w Niemczech są więc prawdziwym świętem kulinarnym, gdzie tradycja splata się z rodzinnym ciepłem. Każde danie, od głównych potraw po słodkie przysmaki, jest przygotowywane z dbałością o najmniejsze szczegóły, co sprawia, że świąteczny obiad staje się niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich uczestników.
Świąteczne napoje
Ważnym elementem Świąt Bożego Narodzenia w Niemczech, ale i poprzedzającego je Adwentu są świąteczne napoje. Do najpopularniejszych przepisów zalicza się grzane wino (Glühwein) oraz Feuerzangenbowle, które tłumaczyć można jako tradycyjny niemiecki napój alkoholowy.
Glühwein to esencja niemieckiego Bożego Narodzenia. To czerwone wino podgrzewane z dodatkiem cynamonu, goździków, skórki pomarańczowej i innych przypraw, które nadają mu wyjątkowy, świąteczny aromat. Często podaje się go z dodatkowym kieliszkiem mocniejszego alkoholu, jak rum lub brandy, co sprawia, że jest jeszcze bardziej rozgrzewający. Grzane wino jest popularne nie tylko w Niemczech, ale również w wielu innych krajach europejskich, gdzie każde ma swoją lokalną wersję tego napoju.
Feuerzangenbowle to bardziej skomplikowany i widowiskowy napój, który swoją tradycję ma w niemieckich domach od pokoleń. Przygotowuje się go w dużym miedzianym kotle, a jego kluczowym składnikiem, oprócz grzanego wina, jest stożek cukru (Zuckerhut), który umieszcza się na specjalnych szczypcach – tzw. Feuerzange. Cukier nasącza się mocnym alkoholem, najczęściej rumem, po czym podpala się go, aby skapujący stopiony cukier mieszał się z winem, tworząc niezwykle aromatyczny napój. Feuerzangenbowle jest nie tylko napojem, ale również elementem bożonarodzeniowego rytuału, który zbiera wokół siebie rodziny i przyjaciół, celebrujących wspólnie te wyjątkowe chwile.
Oba te napoje, zarówno Glühwein jak i Feuerzangenbowle, są nie tylko pyszne, ale również pełnią funkcję społeczną, sprzyjając wzmacnianiu więzi i ciepłej, świątecznej atmosferze. W chłodne, zimowe wieczory, kiedy całe rodziny i grupy przyjaciół zbierają się na tradycyjnych jarmarkach świątecznych lub w domowym zaciszu, te gorące, aromatyczne napoje stanowią idealny sposób na ogrzanie się i wprowadzenie w świąteczny nastrój.
Niemiecki stół bożonarodzeniowy oraz pozostałe tradycje mogą się różnić, jednak niezależnie od miejsca, w tym czasie najważniejsze są rodzinna atmosfera oraz wspólnie spędzony czas!