Pn - Pt: 8:00 - 16:00

Jak święta to…. – czyli jak wygląda niemiecki stół bożonarodzeniowy!

Niemiecki stół_Herznet24

Niejednokrotnie wspominaliśmy, że niemieckie tradycje bożonarodzeniowe różnią się od zwyczajów obchodzonych w Polsce. Opiekunki, które zdecydują się na pracę w Niemczech w trakcie Świąt Bożego Narodzenia, powinny przygotować się na inne tradycje panujące przy niemieckim stole. Jedną z największych różnic są potrawy serwowane podczas tego wyjątkowego, rodzinnego czasu. Poznajcie, jak wygląda niemiecki stół bożonarodzeniowy i dania, których nie może zabraknąć w trakcie Świąt Bożego Narodzenia!

Niemiecki stół bożonarodzeniowy

Święta Bożego Narodzenia to piękny czas, który w zależności od kraju, a nawet od regionu znacząco różni się zwyczajami. Niemiecka Wigilia, w przeciwieństwie do polskich zwyczajów, składa się z prostych dań a jednocześnie smacznych. Zgodnie z tradycją, kolację wigilijną spożywa się dopiero po przyjściu z kościoła, a prawdziwa świąteczna uczta ma miejsce w Pierwszy Dzień Świąt.

Kiełbaski i sałatka ziemniaczana

Prostota wigilijnego stołu to jedna z najważniejszych niemieckich tradycji. W ten dzień wśród Niemców dominują dwie główne potrawy: tradycyjne, pieczone kiełbaski oraz Kartoffelsalat. Warto również zaznaczyć, że Niemcy w przeciwieństwie do Polaków, nie spożywają w tym czasie tak lubianego przez nas karpia.

Niemiecki stół bożonarodzeniowy — drób i słodycze

Najważniejszym posiłkiem w trakcie Bożego Narodzenia jest rodzinny obiad podawany Pierwszego Dnia Świąt. Niemcy przykładają uwagę do każdego szczegółu, aby potrawy tego dnia były perfekcyjnie zrobione. Najpopularniejszymi daniami 25 grudnia są więc takie przysmaki jak pieczona i przyprawiona ziołami gęś, czy kaczka faszerowana kasztanami i jabłkami. Do posiłku podaje się zazwyczaj ziemniaki, czerwoną kapustę, a całość polewa się sosem.

Na świątecznym stole nie może również zabraknąć słodyczy. W trakcie Świąt Niemcy uwielbiają jeść:

  • strucle z rodzynkami (Weihnachtsstollen),
  • ciasteczka wyciskane (Spritzgebäck),
  • pierniczki (Lebkuchen).

Na wigilijnym stole nie może również zabraknąć uwielbianych przez dzieci marcepanowych ciasteczek (Bäumchen, Sterne und Glocken).

Świąteczne napoje

Ważnym elementem Świąt Bożego Narodzenia w Niemczech, ale i poprzedzającego je Adwentu są świąteczne napoje. Do najpopularniejszych przepisów zalicza się grzane wino (Glühwein) oraz Feuerzangenbowle, które tłumaczyć można jako tradycyjny niemiecki napój alkoholowy. Zgodnie ze zwyczajem, Feuerzangenbowle przygotowywany jest w dużych rozmiarów miedzianym kotle, z użyciem szczypiec do ognia.

Niemiecki stół bożonarodzeniowy oraz pozostałe tradycje mogą się różnić, jednak niezależnie od miejsca, w tym czasie najważniejsze są rodzinna atmosfera oraz wspólnie spędzony czas!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij post w Social Media

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami

Zostaw nam swojego maila

Chcesz współpracować z nami?

Zapraszamy do kontaktu

Scroll to Top