Współczesne trendy demograficzne jasno wskazują, że społeczeństwo się starzeje. Związane jest to z licznymi problemami, ale prowadzi również do licznych korzyści. Jedną z nich jest rosnąca popularność pracy jako opiekunka osób starszych. To zawód, na który zapotrzebowanie jest zarówno w Polsce, jak i w wielu krajach Europejskich. Polskie opiekunki szczególnie często wybierają się do naszych zachodnich sąsiadów. Co warto wiedzieć przed przyjazdem do Niemiec i jak się przygotować?
Czego wymaga się od opiekunek w Niemczech?
Bardzo dużym atutem, na który często zwracają uwagę Niemcy, jest posiadanie przez polskie opiekunki wcześniejszego doświadczenia w zawodzie. Dodatkowym plusem będzie również ukończenie odpowiednich kursów czy szkoleń. Warto zabrać ze sobą certyfikaty świadczące o zdobytej wiedzy i umiejętnościach.
Podstawowa znajomość języka niemieckiego to kolejny punkt, na który zwracają uwagę pracodawcy. Ta umiejętność przyda się zwłaszcza podczas samej opieki nad osobą starszą, jak również podczas robienia ewentualnych zakupów, rozmów z rodziną podopiecznego, czy codziennego funkcjonowania. Warto znać choćby podstawowe zwroty, które ułatwią pracę oraz życie w Niemczech. W przypadku nieznajomości języka niemieckiego warto pomyśleć nad zrobieniem odpowiedniego kursu. Dobrym pomysłem może być również zabranie ze sobą podręcznego słownika lub zainstalowanie aplikacji tłumaczącej zwroty i zdania.
Kolejną istotną kwestią, która może odegrać rolę w poszukiwaniu pracy w Niemczech, są naturalne predyspozycje. Opiekunka to wymagający zawód, a sama opieka nad osobą starszą może być po prostu trudna. Bardzo istotne jest, aby osoba podejmująca się takiego rodzaju pracy była cierpliwa, empatyczna i troskliwa. Te cechy z pewnością pomogą zjednać rodzinę podopiecznego, jak i złapać lepszy kontakt z osobą starszą.
O czym pamiętać?
Jedną z najważniejszych spraw, o których należy pamiętać wyjeżdżając do Niemiec, jest wybranie odpowiedniego rodzaju ubezpieczenia. W Niemczech, w przeciwieństwie do Polski nie istnieje publiczna kasa chorych, można więc wybrać jedną z prywatnych opcji AOK lub DAK. Należy mieć na uwadze fakt, iż to firma zatrudniająca zapewnia dostęp dla swoich pracowników do podstawowej opieki zdrowotnej na terenie Niemiec. To po stronie pracodawcy leży obowiązek zapewnienia opiekunce karty EKUZ(Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego), dzięki której umawiać się na wizyty lekarskie pierwszego kontaktu.
Polki wyjeżdżające do Niemiec nie muszą się obawiać oszustwa lub nieścisłości. Przed przyjazdem opiekunki zatrudniająca ją rodzina wypełnia szczegółowy formularz, w którym znajdują się takie informacje jak warunki mieszkalne czy stan podopiecznego. Wszelkie szczegóły spisane są w języku polskim, co powinno wyjaśnić wszelkie wątpliwości i zagwarantować bezpieczeństwo w przypadku jakichkolwiek problemów. W trakcie pobytu każda z pracownic posiada swojego koordynatora, z którym w razie problemów może się skontaktować. Kolejną kwestią, o której należy pamiętać, są warunki dojazdu do Niemiec, co powinno zostać ustalone odpowiednio wcześniej z agencją.
Oprócz wymienionych elementów należy również zabrać ze sobą wszelkie niezbędne rzeczy osobiste, ubrania na różne okazje, dokumenty czy umowę. Warto również pamiętać o zabezpieczeniu mieszkania w Polsce w trakcie pobytu za granicą.
Tło zdjęcie utworzone przez whatwolf – pl.freepik.com