Pn - Pt: 8:00 - 16:00

Fronleichnam, czyli Boże ciało w Niemczech

Niemcypraca

Boże Ciało jest ważnym świętem dla chrześcijan. Wiąże się bowiem z Ostatnią Wieczerzą Jezusa i jego uczniów. Przypada w drugi czwartek po Zielonych świątkach. Wierni wspominają przeistoczenie chleba i wina w ciało i krew Jezusa Chrystusa. Towarzyszą temu procesje wodne oraz lądowe.

Gdzie Boże Ciało w Niemczech uchodzi za święto państwowe?

Niemcy podzielone są na 16 landów. W zależności od ilości społeczności katolickiej w poszczególnych regionach, część landów obchodzi kościelne święta, traktując je jako państwowe. W tych regionach przysługują ustawowo dni wolne od pracy.

Boże Ciało jest świętem państwowym w:

  • Badenii-Wirtembergii,
  • Bawarii,
  • Hesji,
  • Nadrenii północnej-Westfalii,
  • Nadrenii-Palatynacie
  • Saarze

W Turyngii i Saksonii dzień wolny od pracy przypada jedynie w odizolowanych katolickich regionach.

Skąd wywodzi się słowo Boże Ciało?

Słowo fronleichnam pochodzi z języka średnio wysoko niemieckiego od słowa vronlichnam. Przy czym „vron’’ oznacza Pan, zaś „ licham” – Ciało. Boże Ciało zatem oznacza święto ciała i krwi Chrystusa, syna Bożego. Można spotkać także określenie „pręgierz” lub „dzień krwi”.

Historia

Święto Bożego Ciała przedstawia wizja zakonnicy augustianki Julianny z Liège z 1209roku, której ukazał się księżyc w pełni z ciemną plamą. Najprawdopodobniej Jezus wyjaśnił jej, że księżyc oznacza rok kościelny a ciemna plama – brak ważnego święta kościelnego. Uroczystość ta szybko przeniosła się na grunt niemiecki. W związku z tym katolicy świętowali już w 1252 roku, zanim święto to ogłosił dla całego Kościoła papież Urban IV.

Zwyczaje

Święto Bożego Ciała jest ściśle związane z ustanowieniem Eucharystii przez Jezusa Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy. Obchodzone jest zatem w drugi czwartek po Wielkanocy. Procesja rozpoczyna się po mszy Świętej. w związku z tym wierni uczestniczą w marszu ulicami z monstrancją, która najczęściej jest niesiona przez kapłana bądź diakona. Towarzyszy temu modlitwa i śpiew. Procesja przechodzi do każdego z czterech ołtarzy, przy których ksiądz czyta jedną z czterech Ewangelii. W rezultacie kapłan udziela również sakramentalnego błogosławieństwa we wszystkich kierunkach. Często spotykamy w czasie takiej procesji, osoby w barwnych strojach regionalnych. Ulice zaś są przystrojone kwiatami i gałązkami. Ołtarze stacji dodatkowo zdobią ornamenty, flagi procesyjne oraz obrazy. Wierni bezsprzecznie wierzą, że jeśli zerwą gałązkę bądź kwiatka przy każdej ze stacji, ma ona moc ochronną.

Jednym z najważniejszych elementów Święta Bożego ciała w Niemczech przede wszystkim są kwiaty. W związku z tym kilka dni przed Świętem, ochotnicy zbierają pokaźne ilości kwiatów. Następnie wklejają je w przygotowane wcześniej kontury wyrysowane na papierze do pakowania. W ten sposób powstają niewątpliwie najbardziej malownicze i barwne dywany kwiatowe, które wierni umieszczają na trasie pochodu.

Godną uwagi jest również jedna z najstarszych, a zarazem wyjątkowych tradycji, która ma miejsce na rzece Ren. Procesja płynie po wodzie. Prowadzi ją statek sakramentalny otoczony przez okręty eskortujące. Jest to najsławniejsza procesja, która stanowi także wizytówkę obchodów Bożego Ciała w Niemczech.

Kolejna znana procesja statków ma miejsce w Bawarii w Seehausen am Staffelsee. Korowód płynie na wyspę. Tradycja ta sięga 1936 roku.

Ciekawostka

Na południu Niemiec panował zwyczaj, że młode dziewczęta chcąc popisać się podczas procesji, ubierały się na biało z licznymi ozdobami we włosach. Stąd pochodzi określenie „dzień dumy”. Po uroczystym marszu, najczęściej podawano panieńskie kluski lub panieńskie naleśniki, na które zapraszano młodych mężczyzn.

Zdjęcie*<a href=’https://www.freepik.com/photos/woman’>Woman photo created by karlyukav – www.freepik.com</a>

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij post w Social Media

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami

Zostaw nam swojego maila

Chcesz współpracować z nami?

Zapraszamy do kontaktu

Scroll to Top