Pn - Pt: 8:00 - 16:00

Depresja u osób starszych — przyczyny, objawy, leczenie

Depresja u osób starszych

Depresja może dotknąć każdego. Pomimo tego, że najczęściej kojarzona jest z osobami młodymi, to coraz częściej spotykana jest wśród osób starszych. Największa różnica polega jednak na tym, że osobom starszym częściej towarzyszą  objawy somatyczne, a wśród młodych te o podłożu psychicznym. Czym jest depresja osób starszych i w jaki sposób sobie z nią poradzić?

Przyczyny depresji

Depresja wśród osób starszych występuje z wielu powodów. Jednym z nich mogą być czynniki genetyczne. Kolejną przyczyną może być sam fakt starzenia się i związane z tym spowolnienie pracy mózgu. Trzeci czynnik to zmiana sytuacji ekonomiczno-społecznej. Związane jest to z przejściem na emeryturę, która w pewien sposób może ograniczyć zasoby materialne, a zakończenie aktywności zawodowej stawia taką osobę w zupełnie nowej roli. Przyczyną depresji może być również coraz mniejsza sprawność fizyczna. Prowadzi to często do mniejszego poczucia własnej wartości i atrakcyjności. Śmierć współmałżonka, zamknięcie w domu, nagła przeprowadzka czy utrata ukochanego zwierzaka również mogą być przyczynami stanów depresyjnych. Jedną z przyczyn pogłębiającej się depresji są również przyjmowane leki.

Jakie są objawy depresji u seniorów?

Depresja wśród osób starszych to złożony proces. Należy zwracać szczególną uwagę na zachowanie naszych bliskich i odpowiednio reagować na poszczególne sytuacje. Wśród najczęstszych przyczyn tej choroby wyróżnia się:

  • Zaburzenia nastroju, takie jak smutek czy przygnębienie;
  • Otępienie i mniejsza wrażliwość;
  • Brak zainteresowań;
  • Wycofanie z życia towarzyskiego;
  • Myśli samobójcze;
  • Zaburzenia snu;
  • Gorszy apetyt;
  • Niepokój;
  • Drażliwość;
  • Duża emocjonalność;
  • Zaburzenia koncentracji czy pamięci.

Wśród niektórych osób z depresją rozpoznanej po 60. roku życia, mogą występować również liczne urojenia dotyczące funkcjonowania narządów, czekania na karę od losu lub Boga, czy dopatrywania się winy w swoich działaniach.

Depresja — leczenie

Leczenie depresji jest zależne od stanu pacjenta. Osoby przejawiające łagodne objawy leczone są za pomocą indywidualnie dobranych leków oraz psychoterapii. Nadzór prowadzić może lekarz rodzinny, psychiatra lub geriatra. Seniorzy o poważniejszych objawach, takich jak myśli samobójcze, urojenia, spowolnienie lub pobudzenie psychoruchowe, najczęściej wymagają hospitalizacji w oddziałach psychiatrycznych. Osoby starsze, posiadające dodatkowe choroby mogą również trafić na specjalne odziały psychogeriatryczne. Należy również pamiętać o psychoterapii grupowej lub indywidualnej, która jest istotnym czynnikiem walki z depresją.

Bardzo ważnym elementem leczenia depresji jest odpowiednia aktywizacja osób starszych. Doskonałym rozwiązaniem może być korzystanie z Uniwersytetu Trzeciego Wieku czy różnego rodzaju warsztatów i zajęć. Niezwykle istotną kwestią jest to, aby seniorzy spędzali czas z osobami, z którymi mogą porozmawiać o swoich odczuciach i problemach. Należy wziąć pod uwagę fakt, że osoby starsze nie zawsze mówią o objawach depresji swojemu lekarzowi rodzinnemu. Odpowiednie wsparcie rodziny będzie więc tutaj kluczowym czynnikiem walki z tą chorobą.

Ludzie zdjęcie utworzone przez rawpixel.com – pl.freepik.com

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij post w Social Media

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami

Zostaw nam swojego maila

Chcesz współpracować z nami?

Zapraszamy do kontaktu

Scroll to Top