Depresja nie jest stanem oczywistym, trudno ją rozpoznać na pierwszy rzut oka, ponieważ jej objawy mogą wskazywać po prostu na zwykły smutek. Taki stan może pojawić się oczywiście u każdego. Jak rozróżniać uczucie zobojętnienia od depresji?
Depresja to długotrwałe obniżenie nastroju, czego skutkiem są zaburzenia psychiczne. Bardzo często lekceważymy objawy tej choroby i mylimy ją ze złym samopoczuciem psychicznym. Powodem obniżonego nastroju może być po prostu gorszy dzień w pracy czy wpływ pogody.
Depresja może dotknąć każdego, ale nie zawsze smutek czy żal można nazwać chorobą. Każdy z nas doświadcza gorsze dni czy okresy. Nie świadczy to od razu o depresji. W takim razie jak rozróżnić chorobę od gorszego samopoczucia?
Podstawowy objaw to poczucie smutku przez większość dnia, bez znaczenia na to, czy dzieją się pozytywne czy mniej pozytywne rzeczy. Kolejnym objawem jest obojętność i utrata zainteresowań, które zwykle były przyjemnością. Ważną oznaką jest uczucie stałego zmęczenia, co w rezultacie prowadzi do stanów lękowych i przygnębienia.
Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, skąd się bierze depresja. Jedną z hipotez jest obniżenie poziomu hormonów szczęścia, ponieważ to odpowiada za chemiczną równowagę w mózgu.
Symptomami depresji mogą być także przewlekłe choroby i zaburzenia właściwej kondycji organizmu, jak marskość wątroby, stwardnienie rozsiane, zaburzenia hormonalne, czy po prostu braki witamin w organizmie i niedożywienie. W związku z tym lekarz pierwszego kontaktu z reguły zleca wykonanie podstawowych badań, aby wykluczyć inne przyczyny złego samopoczucia.
Pomimo, że świadomość społeczeństwa na temat depresji cały czas ewoluuje, to nadal w wielu przypadkach choroba ta jest bagatelizowana i uznawana za „gorszy dzień”. Dlatego bardzo ważne jest zrozumienie i wyczucie. Zwykły negatywny komentarz w stronę osoby, która jest chora na depresję, może wyrządzić bardzo wiele złego. Kotłujące się emocje żalu i smutku są tak bardzo odczuwalne, że w rezultacie mogą prowadzić nawet do popełnienia samobójstwa.
Komentarze, jakich nie należy używać w kontakcie z chorymi na depresję:
Pamiętaj, że osoby chore na depresję mają bardzo niską samoocenę!
*Zdjęcie <a href=’https://pl.freepik.com/zdjecia/niebieski’>Niebieski zdjęcie utworzone przez freepik – pl.freepik.com</a>