Choroba Alzheimera i demencja mają ze sobą bardzo dużo wspólnego. W obydwu przypadkach objawami są m.in.: problemy z pamięcią, zanik funkcji poznawczych, problemy z oceną sytuacji. Choroby te z reguły dotyczą osób w podeszłym wieku, ale mimo wielu wspólnych cech, są to dwie całkiem różne choroby.
Jak odróżnić demencję od choroby Alzheimera?
Te dwie choroby objawiają się w bardzo podobny sposób, ale nie należy utożsamiać ich ze sobą. Żeby zdiagnozować jaka choroba towarzyszy danym objawom, konieczna jest pomoc specjalisty.
Demencja nazywana jest również otępieniem starczym, spotyka ona przede wszystkim ludzi w dojrzałym wieku. Powoduje znaczny spadek sprawności intelektualnej i obniżenie funkcji poznawczych. Jest to choroba układu nerwowego. Natomiast choroba Alzheimera jest formą demencji, która wpływa m.in. na funkcje ruchowe, mowę, percepcję oraz pamięć.
Jak leczyć?
Demencja jest niestety chorobą nieuleczalną, ale można łagodzić jej objawy, co znacznie poprawi komfort życia chorej osoby. Otępienie starcze to obniżenie sprawności umysłowej. Przy takim rodzaju choroby bardzo ważne są ćwiczenia pamięciowe i umysłowe. Natomiast choroba Alzheimera charakteryzuje się stopniową utratą funkcji poznawczych i wykonawczych. Aby móc przeciwdziałać tym chorobom, w obydwu przypadkach najlepiej sprawdzą się wszelkiego rodzaju krzyżówki, łamigłówki oraz czytanie książek. Dzięki takim czynnościom mózg będzie otrzymywał coraz to nowe bodźce, które będą go stymulować do pracy.
Istotna jest też dieta oraz styl życia. Osoby cierpiące na demencję oraz chorobę Alzheimera powinny utrzymywać odpowiednio zbilansowaną i regularną dietę. Posiłki powinny być bogate w witaminy i minerały, najlepiej podawane w płynnej postaci. Opiekun osoby starszej powinien starać się jak najdłużej spożywać posiłki przy jednym stole wspólnie z podopiecznym. Senior powinien możliwie jak najdłużej zachować samodzielność w codziennym funkcjonowaniu. Bardzo ważna jest także ilość przyjmowanych płynów. Należy pamiętać, żeby osoby starsze piły co najmniej 1,5 litra płynów dziennie.
Przy demencji oraz chorobie Alzheimera kluczowa jest odpowiednia ilość snu oraz aktywność fizyczna.
Żeby zrozumieć potrzeby naszych podopiecznych, musimy najpierw zrozumieć starość, a przy tym zadbać o jak najlepsze samopoczucie chorych, by czuli się bezpiecznie w swoim najbliższym otoczeniu.
*Zdjęcie photo created by kjpargeter – www.freepik.com