Pn - Pt: 8:00 - 16:00

Czy opiekunka musi myć okna?

Okna_Herznet24

Znajomość praw i obowiązków znacznie ułatwia życie zawodowe. Dotyczy to również opiekunek osób starszych, które muszą posiadać wiedzę związaną z wykonywanymi obowiązkami, a także czynnościami, które widnieją jako te zabronione. Czy jednym z takich zadań jest mycie okien i czy można żądać za to dodatkowych pieniędzy?

Obowiązki opiekunki osób starszych

Głównym obowiązkiem opiekunki seniorów jest wykonywanie czynności opiekuńczych. Można to rozumieć jako pomaganie seniorom w ich codziennym funkcjonowaniu. W niektórych przypadkach praca opiekunki związana będzie jedynie z asystowaniem. Jeśli chodzi o mocno schorowane osoby, dochodzą dodatkowe czynności, jak np. pomoc w utrzymaniu higieny podczas załatwiania się. Zajmowanie się osobami starszymi uważane jest za wymagające zajęcie. Podczas wykonywania tej pracy pomóc mogą takie cechy jak empatia, cierpliwość czy sumienność. Warto również pamiętać, że opiekunka osób starszych w Niemczech ma zakaz wykonywania czynności medycznych.

Jako główne zadania opiekunki wymienia się między innymi:

  • Pomoc w higienie ciała;
  • Ubieranie i rozbieranie podopiecznego;
  • Asystowanie podczas korzystania z toalety;
  • Zmiana pampersów;
  • Pomoc w wykonywaniu codziennych czynności.

Przy tym trzeba zaznaczyć, że jednym z najważniejszych zadań opiekunki jest zachęcanie seniorów do samodzielnej aktywności. Pomaga to budować wartość osoby starszej, a także utrzymuje jej niezależność. W przypadkach, kiedy podopieczny ma problem ze snem, klient może wymagać od opiekunki pracy w nocy. Warto jednak już na samym początku zlecenia upewnić się co do szczegółów świadczenia opieki.

Mycie okien — obowiązek opiekunki?

Do zadań opiekunki należą nie tylko czynności związane z pomocą osobie starszej, ale i zadania domowe jak przygotowywanie posiłków, karmienie, robienie zakupów czy sprzątanie. Należy jednak pamiętać, że dbanie o czystość przebiega jedynie w pomieszczeniach, z których korzysta podopieczny lub sama opiekunka. Opiekunka osób starszych nie musi wykonywać takich czynności jak trzepanie dywanów, generalne porządki czy mycie okien. Wyjątek stanowi sytuacja, w której wymienione obowiązki są zapisane w umowie na przykład dla pomocy domowej. Przed podjęciem zlecenia warto więc dokładnie zapoznać się ze szczegółami pracy.

Mycie okien — kontrowersje

Mycie okien w domu seniora to często kwestia indywidualna. Wiele w tej sprawie zależy od samego podejścia opiekunki, jak i samego klienta. Należy wziąć pod uwagę, że w przypadku osoby starszej wymagającej stałej pomocy przy poruszaniu się, umycie okien będzie dla opiekunki dużym obciążeniem. Nie inaczej będzie w przypadku osoby niezwykle aktywnej, której upilnowanie będzie zabierało opiekunce mnóstwo energii.

Kwestia mycia okien zależy również od wielkości domu. Niemieccy seniorzy często mieszkają w dużych piętrowych domach, co oznacza sporą liczbę okien. Zadanie te staje się po prostu niewykonalne nawet dla tych opiekunek, które chciałyby to zrobić z dobrej woli.

Prawa i obowiązki opiekunki osób starszych są jasno określone w umowie. Podejście samych opiekunek związanych z myciem okien jest bardzo zróżnicowane. Część z nich wykonuje to zadanie bez najmniejszego problemu, a część wymaga od klienta dodatkowych pieniędzy. Warto mieć na uwadze, że w przypadku jakichkolwiek niejasności należy zgłosić się do agencji i wyjaśnić wszelkie kontrowersyjne kwestie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij post w Social Media

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami

Zostaw nam swojego maila

Chcesz współpracować z nami?

Zapraszamy do kontaktu

Scroll to Top