Pn - Pt: 8:00 - 16:00

Czy choroba Alzheimera i demencja to to samo?

Opiekunki Herznet24

Choroba Alzheimera i demencja mają ze sobą bardzo dużo wspólnego. W obydwu przypadkach występują trudności z pamięcią, oceną sytuacji i zanik funkcji poznawczych. Choroby te z reguły dotyczą osób w podeszłym wieku i opiekunki osób starszych w Niemczech mają z nimi bardzo często do czynienia.

Czy opiekunka osób starszych jest w stanie odróżnić od siebie te dwa stany zdrowia osób starszych?

Alzheimer i demencja mają podobne objawy, ale są dwie odmienne choroby. Objawiają się one w bardzo podobny sposób, ale nie powinny być utożsamiane ze sobą. Żeby zdiagnozować jaka choroba towarzyszy obserwowanym objawom, konieczna jest pomoc specjalisty.

Demencja nazywana jest również przez opiekunów osób starszych otępieniem starczym. Choroba ta spotyka przede wszystkim ludzi w dojrzałym wieku. Powoduje znaczny spadek sprawności intelektualnej i obniżenie funkcji poznawczych. Jest to schorzenie układu nerwowego. Choroba Alzheimera jest formą demencji, która wpływa m.in. na funkcje ruchowe, mowę, percepcję oraz pamięć. W jednym i drugim przypadku opiekunki i opiekunowie osób starszych mają spore wyzwanie w swojej pracy, a w szczególności, gdy ta praca wykonywana jest w Niemczech. Wówczas nie tylko symptomy choroby jakie się pojawiają u seniorów są wyzwaniem dla opiekunów, ale również znajomość języka niemieckiego. W bardzo wielu przypadkach bariera językowa jest największą trudnością w zawodzie opiekuna osób starszych. To z kolei bardzo utrudnia im pracę. Choroba Alzheimera i demencja są schorzeniami, które wymagają niesamowitej cierpliwości i indywidualnego podejścia do każdego podopiecznego. 

Jak opiekun osób starszych może nieść pomoc osobom starszym w ich lepszym komforcie życia?

Demencja jest niestety nieuleczalna, ale można łagodzić jej objawy. Głównym jej objawem jest obniżenie sprawności umysłowej. Bardzo dobrze sprawdzą się tu różnego rodzaju ćwiczenia pamięciowe i umysłowe. Dzięki tym ćwiczeniom mózg będzie dostawał nowe bodźce, które będą bardzo efektywnie stymulować go do działania. I tu rola opiekunki osób starszych jest bezcenna. Od ich wkładu pracy zależy komfort życia seniorów. Dlatego osoby wykonujący ten zawód są często empatycznymi osobami, którym niesienie ulgi i pomocy innym ludziom sprawia ogromną przyjemność i radość. A tym samym mogą się poczuć, że mają ogromy wpływ na jakość życia osób starszych. Sprawczość jest w ich rękach.  

W pracy z osobami starszymi mającymi objawy otępienia starczego należy również zwrócić szczególną uwagę na ich dietę. Pożywienie powinno być odpowiednio zbilansowane i zawierać odpowiednią ilość minerałów i witamin. Bardzo kluczowe w pracy jako opiekun osób starszych okazuje się wspólne spożywanie posiłków przy jednym stole. Opiekunki osób starszych powinny również pamiętać o ważnym aspekcie jakim jest ilość wypitych płynów przez seniorów. Powinny one zwracać na to szczególną uwagę, gdyż odpowiednia ilość wody i płynów dostarczanych każdego dnia do organizmu znacząco wpływa na sprawność umysłu. Odpowiednią ilością jest tu minimum 1,5 litra dziennie.  

Pamiętajmy, że choroba Alzheimera i demencja to nie jest to samo, ale sposób łagodzenia i przeciwdziałania ich objawom są bardzo podobne. Zrozumienie zawodu opiekuna osób starszych jest kluczem do sukcesu w jego pracy, a w szczególności kiedy jest ona wykonywana w Niemczech. Daje to możliwość głębszego zrozumienia seniorów, co znacznie ułatwia pracę pomimo bariery językowej.      

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij post w Social Media

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami

Zostaw nam swojego maila

Chcesz współpracować z nami?

Zapraszamy do kontaktu

Scroll to Top