Pn - Pt: 8:00 - 16:00

Codzienność w czasach pandemii

Pandemia Herznet24

Pandemia koronawirusa sprawiła, że życie przestało funkcjonować w sposób, w jaki je znaliśmy. Jednym z ograniczanych obszarów jest podróżowanie i związana z tym praca za granicą. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby podjąć pracę w Niemczech i jakie obostrzenia tam obecnie panują?

Wyjazd do Niemiec w dobie koronawirusa

Obecne przepisy w Niemczech, obowiązujące od 1 sierpnia 2021 roku pozwalają na wjazd do kraju wyłącznie osobom z negatywnym wynikiem testu. Muszą być one wykonane najwcześniej 48 godzin przed wjazdem, a czas liczy się od momentu pobrania próbki. Wyniki muszą być przetłumaczone na język niemiecki. Wyjątek stanowią dzieci do 12 roku życia, osoby zaszczepione czy ozdrowieńcy. W tych dwóch przypadkach potrzebny jest jednak unijny certyfikat.

Kolejnym aspektem jest ograniczenie funkcjonowania w przestrzeni publicznej. Osoby bez odpowiednich certyfikatów świadczących o zaszczepieniu czy byciu ozdrowieńcem, a także osoby z negatywnym wynikiem testu nie mogą korzystać z:

  • restauracji o zamkniętej przestrzeni;
  • wydarzeń i uroczystości w pomieszczeniach;
  • usług kosmetycznych;
  • uprawiania sportu w halach;
  • noclegów w hotelach.

Warto również pamiętać o pozostałych restrykcjach, takich jak noszenie maseczki chirurgicznej w transporcie publicznym, sklepach i stacjach benzynowych. Należy również zachowywać 1,5 m odstępu, a także przestrzegać zasad higieny, w tym dezynfekcji.

Restrykcje w pracy opiekunki

Jednym z niewątpliwych minusów obecnej sytuacji opiekunek jest większa ilość obowiązków. Związane jest to między innymi z mniejszą aktywnością pielęgniarek. W dobie pandemii przychodzą one rzadziej do pacjentów i tylko do najpilniejszych przypadków. Kwestia higieny pacjenta czy dezynfekcja przypada głównie opiekunkom. Środki czystości najczęściej zapewniane są przez firmę lub rodzinę. Następnym utrudnieniem jest obowiązek wykonywania testów, które były wspomniane już wcześniej. Osoby w pełni zaszczepione, posiadające certyfikat mogą bezpiecznie przekraczać granice innych państw.

Twindemia — następne zagrożenie?

Jednym z problemów, z którymi może zmagać się świat jest twindemia, czyli połączenie grypy oraz epidemii Covid-19. Co prawda do tej pory nie odnotowano żadnego przypadku, lecz eksperci nie wykluczają takiego przebiegu wydarzeń. Wielu lekarzy uważa, że zachorowanie na grypę może spowodować większą podatność na koronawirusa. Warto więc mieć na uwadze zdrowie swoje oraz bliskich i stosować się do zaleceń ekspertów.

Pandemia sprawiła, że rzeczywistość, w której żyjemy uległa drastycznej zmianie. Jej wpływ odczuwalny jest zwłaszcza przez osoby starsze, ponieważ są bardziej podatni na zarażenie. Aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa, bardzo ważna jest odpowiednia opieka oraz zachowanie zasad bezpieczeństwa. Opiekunki osób starszych pracujące w Niemczech, muszą więc pamiętać o obostrzeniach związanych z codziennym funkcjonowaniem, aby uchronić siebie oraz najbliższe otoczenie.

Mężczyzna plik wektorowy utworzone przez svstudioart – pl.freepik.com

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij post w Social Media

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami

Zostaw nam swojego maila

Chcesz współpracować z nami?

Zapraszamy do kontaktu

Scroll to Top