Biegunka — jak jej zaradzić?

Wraz z wiekiem w naszym organizmie pojawiają się niepożądane zmiany, w tym pewne choroby. Jedną z najczęstszych przypadłości wśród osób starszych jest biegunka. Pomimo że może ona dotknąć każdego, to właśnie seniorzy są szczególnie podatni na jej występowanie. Warto pamiętać, że im starszy organizm, tym gorzej się regeneruje, dlatego w żadnym wypadku nie wolno bagatelizować tej choroby. Poznajcie najczęstsze przyczyny biegunki u osób starszych oraz sposoby, jak sobie poradzić w kryzysowych sytuacjach.

Czym jest biegunka?

Biegunka to stan, w którym występuje zbyt częste oddawanie rozwodnionego czy półpłynnego stolca z częstotliwością ponad trzech wypróżnień na dzień. Ta choroba wiąże się również często z nieprzyjemnym zapachem i w niektórych przypadkach — krwawieniem.

Pomimo tego, że biegunka najczęściej występuje z powodu zatrucia pokarmowego, należy pamiętać, że organizm osób starszych jest o wiele bardziej wrażliwy, a problemy żołądkowe mają kilka przyczyn. Biegunka pojawia się również z powodu:

  • bakterii czy wirusów,
  • nietolerancji na cukier,
  • produktów z laktozą.

Wraz z wiekiem ludzki organizm wydziela coraz mniej enzymów trawiennych, dlatego dieta osób starszych powinna posiadać jak najmniej produktów zawierających laktozę. Należy również pamiętać, że biegunka może prowadzić do znacznego odwodnienia organizmu, a zbyt długi czas bez wody może spowodować trwałe zmiany w organizmie.

Domowe sposoby leczenia biegunki

Jedną z najważniejszych kwestii w leczeniu biegunki jest wprowadzenie odpowiedniej diety. Pierwszym krokiem powinno być zrezygnowanie z ciężkostrawnych potraw, zbyt dużej ilości białka czy tłuszczu. W trakcie choroby nie powinno się także spożywać ostrych potraw, alkoholu, pełnoziarnistego pieczywa, płatków owsianych, słodyczy, roślin strączkowych czy gorących napojów.

Kluczową kwestią będzie więc zastosowanie diety lekkostrawnej, która wpłynie na regenerację organizmu oraz przywróci prawidłowy stan flory bakteryjnej. Dieta powinna składać się z:

  • sucharów,
  • kleika ryżowego,
  • zup warzywnych,
  • aronii, czarnych jagód, czarnych porzeczek i moreli,
  • przestudzonych herbat ziołowych,

Picie wody, która powinna być podawana przynajmniej raz na godzinę, jest bazą każdego stanu zapalnego organizmu. W przypadku mocnego rozwolnienia dobrym sposobem będzie również dodanie elektrolitów.

Pomimo tego, że dieta dla osób z biegunką może wydawać się monotonna, warto stosować się do powyższej listy. W trakcie leczenia należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej higieny podopiecznego. Pomimo tego, że biegunka u osób starszych może być wyleczona domowymi sposobami, warto regularnie konsultować stan zdrowia z lekarzem.

Inne poradniki

Wielkanoc_Herznet24

Niemiecka tradycja wielkanocna

Odkryj magię Wielkanocy w Niemczech i wzbogać swoje doświadczenia jako Opiekunka! W Niemczech, gdzie Wielkanoc, znana jako Osterfest, jest jednym z najbardziej uroczystych okresów w roku, masz niepowtarzalną szansę doświadczyć bogactwa lokalnych…
Czytaj więcej
© 2024 Herznet24. All rights reserved.
Otwórz chat
Potrzebujesz pomocy?:)
Witamy w Herznet24,
jak możemy Ci pomóc?