Pn - Pt: 8:00 - 16:00

Andrzejki — noc wrażeń!

Andrzejki Herznet24

Wigilia Świętego Andrzeja, popularnie znana jako Andrzejki, to święto uwielbiane przez każdego. To wyjątkowe wydarzenie, w trakcie którego bawią się zarówno młodsi, jak i starsi. Z tym świętem związanych jest również wiele zwyczajów, które obecnie stały się nieodłącznym elementem każdej imprezy andrzejkowej. Poznajcie historię tego wydarzenia oraz najpopularniejsze zwyczaje.

Skąd się wzięły Andrzejki?

Pierwsze wzmianki pojawiły się już w XVI wieku, jednak część zapisów historycznych i teorii sugerują, że święto znane było nawet w starożytnej Grecji. Popularność postaci Świętego Andrzeja poskutkowała z kolei patronatem takich krajów jak Grecja, Rosja czy Szkocja. W przypadku ostatniego kraju ten dzień uznawany jest nawet za święto narodowe.

Początkowo Andrzejki przeznaczone były głównie dla panien, a zabawy z nim związane miały na celu wskazanie daty wyjścia za mąż. Wraz z upływem czasu wydarzenie zmieniło swoją formę i obecnie znane jest jako noc zabawy, wróżb i spędzania czasu z rodziną i znajomymi.

W dawnej Polsce wróżby andrzejkowe były traktowane niezwykle poważnie, a utworzone przepowiednie miłosne były niemal zobowiązujące. Wierzenia mówiły między innymi, że:

  • jeśli panna nic nie zjadła w Andrzejki, to we śnie miał się jej ukazać przyszły mąż,
  • jeśli ucięta w Andrzejki gałąź wiśni zakwitła w Boże Narodzenie, to panna mogła liczyć na szybki ślub,
  • strona, z której w Andrzejki szczekał pies symbolizuje kierunek przyjścia przyszłego męża,
  • jeśli którąś z dziewcząt uszczypnął wypuszczony wcześniej gąsior, ta mogła liczyć na szybkie znalezienie partnera.

Andrzejkowe zwyczaje — doskonałe zajęcie dla seniora

Współcześnie podczas Andrzejek można spotkać się z wieloma zwyczajami. Jedną z najpopularniejszych zabaw jest lanie wosku przez klucz na wodę. Powstały kształt ma symbolizować przyszłość, jednak jej interpretacja jest zależna od uczestnika imprezy.

Inna współczesna wróżba mówi o ustawieniu butów w rzędzie i następnie przesuwanie ich w taki sposób, aby któreś z nich dotknęło progu. Pierwsze obuwie, które tego dokona, może spodziewać się ślubu w przyszłym roku. Kolejna miłosna wróżba dotyczy puszczania przez dwie osoby łupin orzechów na wodzie. Jeśli zatoną, pary nie połączy miłość, a jeśli się dotkną, para ma się w sobie zakochać.

Obecnie Andrzejki znane są pod nieco zmienioną formą, jednak zabawy i wróżby podczas tej nocy są punktem kulminacyjnym każdej imprezy. Wymienione zwyczaje mogą być również doskonałym elementem spędzenia czasu ze starszymi osobami. Wspólne wróżby i domowe zabawy nie tylko urozmaicą codzienne zajęcia, ale z pewnością wpłyną na relację seniora z opiekunką.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij post w Social Media

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami

Zostaw nam swojego maila

Chcesz współpracować z nami?

Zapraszamy do kontaktu

Scroll to Top