Aktywność fizyczna seniorów w ciągu dnia vs długowieczność

Aktywnosc

Regularna aktywność fizyczna u seniorów pozwala na podtrzymanie zdrowia i sprawności fizycznej w codziennym życiu. Ryzyko zgonu u osób aktywnych zmniejsza się o około 30%. Opóźnia się również występowanie wielu schorzeń jak choroby układu krążenia, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, choroby nowotworowe czy depresja.

Aktywność fizyczna a psychika seniora

Sport jest doskonałą profilaktyką przy zaburzeniach nastroju i przy stanach depresyjnych. Niestety większość seniorów jest po prostu tego nieświadoma i niechętnie opuszcza własny dom. Tłumaczą się oni wówczas brakiem sił i złym samopoczuciem. Tak na prawdę, żeby aktywniej spędzać czas, nie trzeba wychodzić z domu. Ćwiczenia można wykonywać po prostu w miejscu zamieszkania. Domowa rehabilitacja, ćwiczenia rozciągające czy joga sprawdzają się bardzo dobrze w takich sytuacjach.
Aktywność fizyczna nie oznacza wyczerpujących treningów, ponieważ sport może być także chwilą relaksu dla seniora. Nastrojowa muzyka, harmonijna atmosfera i świece mają niezwykle rozluźniający wpływ na samopoczucie starszej osoby. Takie działania zapewniają w konsekwencji spokojny sen i odprężenie w domowym zaciszu.

Aktywizacja ruchowa osób starszych

Należy pamiętać że w każdym wieku jest zalecany inny rodzaj aktywności fizycznej, ponieważ czasami nieświadomie można zrobić sobie krzywdę. Na rynku oferowanych jest bardzo wiele możliwości spędzania aktywnie czasu od zorganizowanych zajęć grupowych po indywidualne wybory, takie jak basen czy spacery.
Każdy powinien kierować się własnymi upodobaniami co do wyboru ćwiczeń ruchowych. Pamiętajmy jednak o tym, by dopasować aktywność do naszego wieku.

Ruch a codzienność

Stereotypowo uważa się, że osoby w podeszłym wieku są niedołężne i nie są samodzielne. Seniorzy bardzo często korzystają z pomocy opiekuna osób starszych. Osoba sprawująca opiekę nie tylko towarzyszy im w codziennym życiu, ale również wspiera w podstawowych pracach domowych.
Podopieczni są zazwyczaj osobami sprawnymi umysłowo. Pomimo schorzeń jakie mają, starają się normalnie żyć i radzić sobie w codziennym życiu.
Dzięki regularnemu ruchowi ciało wydziela endorfiny, które są uważane za hormon szczęścia. Dzięki niemu obniża się poziom hormonu stresu, a to z kolei ma korzystne działanie na cały organizm.
Codzienne spacery z seniorem są aktywnością ruchową, która nie wymaga bardzo dużego zaangażowania ze strony osoby starszej. Ruch polepsza dobrostan psychiczny, co w konsekwencji chroni mózg przed rozwojem chorób i zaburzeń psychicznych.

*Zdjęcie <a href=’https://pl.freepik.com/zdjecia/ludzie’>Ludzie zdjęcie utworzone przez shurkin_son – pl.freepik.com</a>

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij post w Social Media

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami

Zostaw nam swojego maila

Chcesz współpracować z nami?

Zapraszamy do kontaktu

Scroll to Top