Pn - Pt: 8:00 - 16:00

Aktywność fizyczna seniorów – co musi wiedzieć opiekunka osób starszych

Herznet24 Aktywność

Aktywność fizyczna odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu każdego człowieka. Regularne ćwiczenia i ruch są ważne nie tylko dla utrzymania dobrej sprawności organizmu, ale także dla dobrego samopoczucia psychicznego.

Jaki wpływ na spokojna pracę opiekunki osób starszych ma dobra kondycja fizyczna seniora? 

Sport jest doskonałą profilaktyką przy zaburzeniach nastroju i przy stanach depresyjnych u osób starszych. Niestety większość seniorów jest tego nieświadoma i nie dba o odpowiednią aktywność fizyczną. Wówczas wytłumaczeniem jest brak sił i złe samopoczucie, co powoduje spadek nastroju u osoby starszej. Taka sytuacja może być powodem wielu konfliktów z opiekunką, która pracuje z seniorem. Dbanie o aktywność fizyczną jest kluczem do dobrych relacji opiekunki z osobą podopieczną. Dbanie o to powoduje, że praca opiekunki jest miła i przyjemna, a senior jest wesoły i zadowolony z wzajemnej współpracy. W rzeczywistości aktywne spędzanie czasu nie wymaga nawet wychodzenia z domu. Ćwiczenia można wykonywać po prostu w miejscu zamieszkania. Ćwiczenia rozciągające czy joga sprawdzają się bardzo dobrze w domowych warunkach.

Aktywność fizyczna nie oznacza wyczerpujących treningów, ponieważ sport może być także chwilą relaksu dla seniora. Nastrojowa muzyka, harmonijna atmosfera i świece mają niezwykle rozluźniający wpływ na samopoczucie starszej osoby. Takie działania zapewniają w konsekwencji spokojny sen i odprężenie w domowym zaciszu.

Jak pomóc podopiecznemu zwiększyć aktywność ruchową dla lepszego samopoczucia?

Bardzo ważną sprawą jest to, że w każdym wieku jest zalecany inny rodzaj sportu. Można sobie zrobić krzywdę jeśli się nie jest tego świadomym. Na rynku oferowanych jest bardzo wiele możliwości spędzania aktywnie czasu od zorganizowanych zajęć grupowych po indywidualne wybory, takie jak basen czy spacery.

Tu bardzo ważną rolę odgrywa opiekunka osób starszych, ponieważ dzięki jej motywacji senior jest w stanie dokonać właściwego wyboru ćwiczeń odpowiednich do swojego stanu zdrowia i wieku. 

Praca jako opiekunka osób starszych i codzienne wyzwanie do mobilizacji osoby podopiecznej

Stereotypowo uważa się, że osoby w podeszłym wieku są niedołężne i niesamodzielne. Seniorzy bardzo często korzystają z pomocy opiekunki osób starszych. Osoba sprawująca opiekę nie tylko towarzyszy im w codziennym życiu, ale również wspiera w podstawowych pracach domowych.

Podopieczni są zazwyczaj osobami sprawnymi umysłowo. Pomimo schorzeń jakie mają, starają się normalnie żyć i radzić sobie w codziennym życiu.

Dzięki regularnemu ruchowi ciało wydziela endorfiny, które są uważane za hormon szczęścia. Dzięki niemu obniża się poziom hormonu stresu, a to z kolei ma korzystne działanie na cały organizm.

Codzienne spacery z seniorem są aktywnością ruchową, która nie wymaga bardzo dużego zaangażowania ze strony osoby starszej. Ruch polepsza dobry stan psychiczny osoby starszej, co w konsekwencji chroni mózg przed rozwojem chorób i zaburzeń psychicznych.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij post w Social Media

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami

Zostaw nam swojego maila

Chcesz współpracować z nami?

Zapraszamy do kontaktu

Scroll to Top