Agresja u osób starszych — jak sobie z nią radzić?

Pomimo tego, że demencja czy Alzheimer posiadają wiele wspólnych cech, te choroby znacząco się od siebie różnią. Nie zmienia to faktu, że występowanie ich u osób starszych może w znaczący sposób zmienić zachowanie seniorów, jak również wpłynąć na życie całej rodziny. Problemy z pamięcią czy zanik funkcji poznawczych to tylko nieliczne skutki tych przypadłości. Kolejnym mało znanym, lecz niezwykle poważnym problemem może być agresja u osób starszych. Co ją powoduje i jak sobie z nią radzić? Poznajcie odpowiedź na te nurtujące pytania.

Agresja u osób starszych — co ją powoduje?

Postępowanie demencji czy Alzheimera to bardzo popularne wytłumaczenie agresji u seniorów, jednak przyczyn jej występowania jest o wiele więcej. Aby poradzić sobie z napadami złości, opiekunka powinna odkryć jej źródła. Warto dokładnie przeanalizować zachowanie podopiecznego i ustalić, czy agresja jest zjawiskiem częstym czy jednorazowym. Ponadto przyczyny agresywnego zachowania mogą wynikać z aspektów:

  • psychicznych,
  • biologicznych,
  • fizycznych,
  • chorobowych.

Aspekty psychiczne mogą wiązać się z sytuacją, w której senior nie jest w stanie sobie poradzić z myślą, że jest uzależniony od drugiej osoby. Agresja może być również reakcją na lęk związany z procesem starzenia. Kwestia biologiczna opiera się głównie na niedoborze witamin i minerałów, których brak będzie pogłębiał zniecierpliwienie lub frustrację. Aspekty fizyczne wytłumaczyć można jako odczuwanie bólu przez seniora, a agresja może być reakcją. Kwestie chorobowe to wspomniane już wcześniej problemy związane z postępującą demencją lub Alzheimerem.

Rodzaje agresji

Agresywne zachowanie seniora może być spowodowane wieloma czynnikami i nie zawsze musi wyglądać w podobny sposób. Najczęściej wyróżnia się trzy rodzaje agresji: agresję bierną, bunt i agresję fizyczną. Każda z nich może w negatywny sposób oddziaływać na relacje seniora z otoczeniem.


Agresja bierna może wydawać się trudna do wykrycia. Nie wiąże się z czynami lub słowami, ale najczęściej przejawia się poprzez mowę ciała, jak np. zaciśnięte pięści lub przeszywający wzrok. Drugim rodzajem agresji jest bunt. Występuje on np. w momencie zatrudnienia opieki domowej, co dla wielu seniorów jest niezrozumiałe. Podopieczni mogą wtedy znacząco utrudniać opiekunce wykonywanie obowiązków, odmawiać przyjęcia posiłku, a także mieć do niej lekceważący stosunek. Najtrudniejszą sytuacją jest agresja fizyczna lub werbalna. Jej występowanie może oznaczać konieczność oddania seniora do specjalistycznej placówki lub rozpoczęcie farmakoterapii.

Jak sobie radzić z agresją osób starszych?

Warto pamiętać, że nie każde podejrzane zachowanie seniora może oznaczać agresję, jednak w wielu przypadkach warto zachować czujność. Opiekunki powinny również z czasem nauczyć się rozpoznawać zachowania, które denerwują seniorów i nauczyć się jak sobie z nimi radzić. A co w przypadku występowania demencji? Jednym ze skuteczniejszych sposobów walki z tą przypadłością jest po prostu cierpliwość. Aby zminimalizować agresję, warto również zadbać o spokojne otoczenie. Ograniczenie bodźców do minimum poprzez wyłączenie telewizora czy zamknięcie okna w przypadku dużego hałasu z pewnością wpłynie na poprawę samopoczucia podopiecznego. Agresję może również powodować niekomfortowa pozycja lub drapiąca odzież seniora.

Skupienie się na tych elementach z pewnością wpłynie na poprawę samopoczucia seniora i zminimalizuje ryzyko występowania agresji. Warto również pamiętać, że opiekunka osób starszych nie jest sama w tej sytuacji i nie powinna się bać prosić o pomoc. W niektórych przypadkach agresji u osób z demencją może być ona wywoływana lekami, dlatego warto skonsultować takie sytuacje z lekarzem.

Inne poradniki

Wielkanoc_Herznet24

Niemiecka tradycja wielkanocna

Odkryj magię Wielkanocy w Niemczech i wzbogać swoje doświadczenia jako Opiekunka! W Niemczech, gdzie Wielkanoc, znana jako Osterfest, jest jednym z najbardziej uroczystych okresów w roku, masz niepowtarzalną szansę doświadczyć bogactwa lokalnych…
Czytaj więcej
© 2024 Herznet24. All rights reserved.
Otwórz chat
Potrzebujesz pomocy?:)
Witamy w Herznet24,
jak możemy Ci pomóc?