Pomimo tego, że demencja czy Alzheimer posiadają wiele wspólnych cech, te choroby znacząco się od siebie różnią. Nie zmienia to faktu, że występowanie ich u osób starszych może w znaczący sposób zmienić zachowanie seniorów, jak również wpłynąć na życie całej rodziny. Problemy z pamięcią czy zanik funkcji poznawczych to tylko nieliczne skutki tych przypadłości. Kolejnym mało znanym, lecz niezwykle poważnym problemem może być agresja u osób starszych. Co ją powoduje i jak sobie z nią radzić? Poznajcie odpowiedź na te nurtujące pytania.
Postępowanie demencji czy Alzheimera to bardzo popularne wytłumaczenie agresji u seniorów, jednak przyczyn jej występowania jest o wiele więcej. Aby poradzić sobie z napadami złości, opiekunka powinna odkryć jej źródła. Warto dokładnie przeanalizować zachowanie podopiecznego i ustalić, czy agresja jest zjawiskiem częstym czy jednorazowym. Ponadto przyczyny agresywnego zachowania mogą wynikać z aspektów:
Aspekty psychiczne mogą wiązać się z sytuacją, w której senior nie jest w stanie sobie poradzić z myślą, że jest uzależniony od drugiej osoby. Agresja może być również reakcją na lęk związany z procesem starzenia. Kwestia biologiczna opiera się głównie na niedoborze witamin i minerałów, których brak będzie pogłębiał zniecierpliwienie lub frustrację. Aspekty fizyczne wytłumaczyć można jako odczuwanie bólu przez seniora, a agresja może być reakcją. Kwestie chorobowe to wspomniane już wcześniej problemy związane z postępującą demencją lub Alzheimerem.
Agresywne zachowanie seniora może być spowodowane wieloma czynnikami i nie zawsze musi wyglądać w podobny sposób. Najczęściej wyróżnia się trzy rodzaje agresji: agresję bierną, bunt i agresję fizyczną. Każda z nich może w negatywny sposób oddziaływać na relacje seniora z otoczeniem.
Agresja bierna może wydawać się trudna do wykrycia. Nie wiąże się z czynami lub słowami, ale najczęściej przejawia się poprzez mowę ciała, jak np. zaciśnięte pięści lub przeszywający wzrok. Drugim rodzajem agresji jest bunt. Występuje on np. w momencie zatrudnienia opieki domowej, co dla wielu seniorów jest niezrozumiałe. Podopieczni mogą wtedy znacząco utrudniać opiekunce wykonywanie obowiązków, odmawiać przyjęcia posiłku, a także mieć do niej lekceważący stosunek. Najtrudniejszą sytuacją jest agresja fizyczna lub werbalna. Jej występowanie może oznaczać konieczność oddania seniora do specjalistycznej placówki lub rozpoczęcie farmakoterapii.
Warto pamiętać, że nie każde podejrzane zachowanie seniora może oznaczać agresję, jednak w wielu przypadkach warto zachować czujność. Opiekunki powinny również z czasem nauczyć się rozpoznawać zachowania, które denerwują seniorów i nauczyć się jak sobie z nimi radzić. A co w przypadku występowania demencji? Jednym ze skuteczniejszych sposobów walki z tą przypadłością jest po prostu cierpliwość. Aby zminimalizować agresję, warto również zadbać o spokojne otoczenie. Ograniczenie bodźców do minimum poprzez wyłączenie telewizora czy zamknięcie okna w przypadku dużego hałasu z pewnością wpłynie na poprawę samopoczucia podopiecznego. Agresję może również powodować niekomfortowa pozycja lub drapiąca odzież seniora.
Skupienie się na tych elementach z pewnością wpłynie na poprawę samopoczucia seniora i zminimalizuje ryzyko występowania agresji. Warto również pamiętać, że opiekunka osób starszych nie jest sama w tej sytuacji i nie powinna się bać prosić o pomoc. W niektórych przypadkach agresji u osób z demencją może być ona wywoływana lekami, dlatego warto skonsultować takie sytuacje z lekarzem.